Plise Kumaş Nasıl Yapılır?

Plise, pli ya da pili, ısı tutan ve katlanmaya elverişli, % 100 polyester veya polyester karışımı kumaşları, deriyi, suni deriyi ve kağıdı yüksek ısıdaki silindirler veya kalıplar arasından geçirilerek belli bir düzen içinde makine yardımıyla katlayarak desen ve şekil verme, kırma ve katlama işlemidir.

Pileli kumaş nasıl yapılır?

İyi bir plise eldesi için makinenin sıcaklığının mamulün yapısına göre 130-220 ̊C arasında olması gerekmektedir. Polyester karışımlı kumaş özel kâğıtlarla birlikte makineye yerleştirilir ve katlanır. Bu şekilde silindirler arasında preslenerek kondanse olan kumaşta geniş ölçüde plise görünümü sağlanmış olur.

Pilise mi pile mi?

Pile kıyafet gerçekleştirilirken kumaşı katlayarak model verme işlemidir. Piliseden farkı makinede değil elde yapılıyor olmasıdır. Pilise ise makinede kumaşa şekil verme işidir.

Pliseleme ne demek?

Pliseleme işlemi, ısıyı tutan ve katlanmaya müsait, %100 polyester kumaşı, suni deriyi yüksek derece ısıdaki silindirler veya kalıplar içinden geçirilerek bir düzen içerisinde makineler yardımı ile katlayarak şekil ve desen verme, katlama ve kırma işlemine denir.

Pileli etek ne demek?

Etek kumaşının bir kısmının diğer kısım üzerine katlanmasıyla yapılan modeller pileli etek olarak adlandırılmaktadır. Pileli etekler farklı katlama aralıklarında yapılabilir. İnce şeritli katlamalar olabileceği gibi kalın katlamalı modeller de üretilmektedir.

Pileli pantolon ne demek?

bel kesimi bol, sağlı sollu pilelerle belde büzülen, yine paçalara doğru inildikçe daralan pantolon kesimi.

You might be interested:  Lekeli Kumaş Nasıl Boyanır?(Doğru cevap)

Polyester kumaş ne demek?

Polyester kumaş, 1940 senesinde İngiltere merkezli piyasaya sürülen ve doğal olmayan bir kumaş türüdür. Açılımı sentetik polimer olan polyester, basitçe bir plastik çeşidi olarak tarif edilmektedir. Polyesterin giyim sektöründe kullanım amacı, doğal ürünlere esneklik katmak ve kırışma oranlarını azaltmaktır.

Pili nedir tekstil?

Pili, kumaş ve kâğıt gibi malzemelerde bir bölümün öbürünün üzerine getirilmesiyle oluşturulan kıvrım. Genel olarak giyim ve döşemecilik sektörlerinde kullanılmaktadır.

Pileli perde ne demek?

Pile, kumaş, perde veya kağıt gibi malzemelerde bir bölümün öbürünün üzerine getirerek elde edilen kıvrıma pile denir. Genel olarak tekstil, perde ve döşemecilik sektörlerinde tercih edilir.

Plise ingilizce ne demek?

” plise ” teriminin İngilizce Türkçe Sözlükte anlamları: 8 sonuç plaiting i. pleat i.

Plise Zebra perde nedir?

Zebra perde kumaşları sık dokuma ve tül şeritlerden oluşur. Bu şeritlerin genişliği 14 cm (veya 12 cm) olursa geniş, 7 cm civarında olursa dar olarak adlandırılır. Eğer kumaşlar düz ise düz zebra, 2 renk iplikle dokunursa bambu ve üzerinde pileler varsa plise zebra olarak adlandırılır.

Plise perde nerelerde kullanılır?

Peki Plise Perde sistemleri nerelerde kullanır? Daire, ofis, kış bahçesi, mağaza, cafe gibi mekanlarda kullanılabilen,kontrol edilebilir ışık geçirgenliği alternatifleriyle çok özel olarak üretilmiş bir mekanik perde sistemidir.

Pileli kumaş nedir?

Plise, pli ya da pili, ısı tutan ve katlanmaya elverişli, % 100 polyester veya polyester karışımı kumaşları, deriyi, suni deriyi ve kağıdı yüksek ısıdaki silindirler veya kalıplar arasından geçirilerek belli bir düzen içinde makine yardımıyla katlayarak desen ve şekil verme, kırma ve katlama işlemidir.

Pileli etek nasıl giyilir?

Uzun pileli etek üzerine; kışın salaş veya dar kesim kazaklar, yazın ise gömlek veya crop, Kısa pileli etek üzerine; kışın kazak veya sweatshirt altına buti, yazın ise t-shirt ile kombinleyebilirsiniz.

You might be interested:  Kumaş Boyasını Ne Çıkarır?(Doğru cevap)

Pileli şifon etek üzerine ne giyilir?

Pileli eteğin üzerine kazak, sweatshirt, tişört, gömlek, bluz, bady, crop top üst, kot ceket kot gömlek kullanarak şık kombinler yapabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *