Patchwork Kumaş Nasıl Yapılır?(Doğru cevap)

Patchwork hangi kumaştan yapılır?

Patchwork kumaşlar çoğunlukla pamuklu kumaşlar arasından seçilmektedir. İçeriğinde pamuk bulunduruyor veya daha doğal malzeme kullanılmış ise terletme yapmamaktadır.

Patchwork ile neler yapılabilir?

Farklı desen ve renklerde kumaşların kare ya da dörtgen şeklinde kesilip birbiriyle zıt şekilde kombinlenerek dikilmesine patchwork tekniği deniyor. Yastıklar, yorganlar ve kilimler bu tekniğin en çok kullanıldığı yerler arasında bulunuyor.

40 yama nasıl yapılır?

Kırkyama, kumaş işlerinden arta kalan, kendi başlarına kullanılma imkanları olmayan kumaş parçalarının bir araya getirilerek yatak örtüsü, yastık ve yorgan yüzü, yer yaygısı, bohça, çanta, minder örtüsü, heybe, seccade gibi yeni bir şekle kavuşturularak tekrar kullanıma sunulmasıdır.

Yorganlama ne demek?

Yorganlama, örtüyü oluşturan örtü yüzü, elyaf katmanı ve astar kumaşından oluşan üç katın birbirine dikilmesine(sandviç) denir.

Kırkyama kumaşı nedir?

Kırkyama, bir dönem yoksul kesimin giyim gereksinimini karşılamak adına çeşitli bez parçalarının bir araya getirilerek ve değişik şekillerde desenler verilerek dikilmesi sonucunda ihtiyaç için yapılan bir elsanatıdır. Kırkyama çeşitli kumaşlar veya bezleri birleştirerek yapılan bir örgü sanatıdır.

Kumaş ile neler yapılabilir?

kumaş

 • Kavanoz kapağı örtülerim. Kavanozlarıma örtü yaptım.
 • Çantalar. Magazin portföy çanta.
 • Dikiş Fırın tutacağı
 • Minik patenli kız duvar süsü projem. Bu projede kağıtla birleştirme yöntemini kullandım.
 • Dikiş Lavanta keseleri.
 • İğnedenlikler. Kumaş iğnedenlik.
 • Kumaş poşetlik – Fatma.
 • Saklama kutuları

Kırkyama nerelerde kullanılır?

Kırkyama sanatı farklı kumaş çeşitleri ile yapılabildiği için kullanım alanı oldukça geniştir. Kıyafet, çanta, şapka gibi tekstil ürünlerinde, nevresim, yastık, yatak örtüsü gibi ev tekstilinde hatta mobilya döşemelerinde dahi kullanılmaktadır.

You might be interested:  Kumaş Kalite Kontrol Makinası Nasıl Kullanılır?(EN iyi 5 ipucu)

Patchwork çalışması nedir?

Patchwork (kırkyama) genellikle kırlent, koltuk şalı gibi alışılagelmiş uygulamalarda kendini gösteren bir çalışmadır. Değişik objeler üzerinde çalışmanın çok eğlenceli olacağına emin olabilirsiniz. Bunun için evinizde kullanmaktan sıkıldığınız, fakat formundan hoşlandığınız birçok alternatif obje bulabilirsiniz.

Kapitone dikiş nasıl yapılır?

Malzemeler /

 1. Makinanızın marka ve modeline uygun kapitone dikiş ayağı alın. Makinanızın desen. ayarlarından düz dikişi seçin.
 2. Tabaka elyaf ile kumaşınızı birbirine iğneleyin. Elyaflı kalın kumaşınızı elinizle. kendiniz yön vererek dikin.
 3. Yada desen üzerinden kumaşınızın tamamını dekoratif dikişlerle de. süsleyebilirsiniz.

Yorganlama ayağı ne işe yarar?

Hasır iplik gibi kalın ipliklerle yaptığınız işlerinzi veya dantellerinizi kumaşa geçirirken serbest yorganlama ayağı kullanabilirsiniz.Çok daha rahat ve kolay diktiğinizi göreceksiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *