Kumaş Üzerinden Mum Lekesi Nasıl Çıkar?(Çözünme)

Sentetik ya da pamuklu kumaşa dökülmüş olan mumu, üstüne koyacağınız bir parça kâğıt havlunun üzerinden ütüyle geçerek çıkarabilirsiniz. Ancak öncesinde kurumuş olan mum lekesini küt uçlu bir bıçak ya da kaşık yardımıyla nazikçe kazıyın ve ardından bu işlemi gerçekleştirin.

Kıyafete bulaşan mum nasıl çıkar?

Birkaç buz parçasını lekenin üzerine tutarak soğutup sertleşmesini sağlayın. Yumuşak bir fırça ya da spatula yardımı ile kuruyan mumu kazıyın. Bu işlemi yaparken kumaşın zarar görmesine dikkat edin. Lekeleri kazıdıktan sonra kumaşın altına ve üstüne kağıt havlu koyun ve kumaşı ütüleyin.

Şifon kumaştan mum lekesi nasıl çıkar?

Yapılması gereken ilk iş, damlamış olan muma bir buz küpü veya buz torbası koymaktır. Bu, mumun gevrekleşmesini sağlayacağından mum damlasını kazıyarak çıkarabilirsiniz. Mumun alabildiğiniz kadar kısmını hafifçe kazıyarak çıkarmak için plastik bir kart, kredi kartı veya ince bir tereyağı bıçağı kullanın.

Parke mum lekesi nasıl çıkar?

Mum lekesini yeterli sertliğe ulaştırmak için buz parçası ya da buz torbası kullanmalısınız. Mum lekesinin üzerine koyduğunuz buz parçasını bir süre bekletin. Daha sonra mum lekesini bir kartla ya da bıçağın arka yüzüyle kazıyın.

Tişörtten mum lekesi nasıl çıkar?

Sentetik ya da pamuklu kumaşa dökülmüş olan mumu, üstüne koyacağınız bir parça kâğıt havlunun üzerinden ütüyle geçerek çıkarabilirsiniz. Ancak öncesinde kurumuş olan mum lekesini küt uçlu bir bıçak ya da kaşık yardımıyla nazikçe kazıyın ve ardından bu işlemi gerçekleştirin.

You might be interested:  Gri Kumaş Pantolon Üzerine Ne Giyilir Erkek?(Çözüm bulundu)

Saçtan mum nasıl çıkar?

Saçlardan: Eğer mumu saç uçlarında ise, mumu eritmek için saç uçlarınızı sıcak suya koyun. Eğer mum saç kökünün yakınındaysa mumu gevşetmeye yardımcı olmak için zeytinyağı ile saçlarınıza masaj yapın. Evye / Küvet’ten: Mumu çıkarmak için bir plastik kazıyıcı kullanın. Gerekirse mumu gevşetmek için kaynar su kullanın.

Plastikten mum lekesi nasıl çıkar?

Kurumuş olan mum damlasına, bir buz küpü veya buz torbası koymaktır. Amaç donmasını sağlamaktır.İyice dondurduk. Şimdi kazıma zamanı. Plastik kart yada kredi kartı yada sadece meyve bıçağı yardımı ile hafifçe kazıyalım.

Masadan mum lekesi nasıl çıkar?

Ahşap masalar, sehpalar gibi mobilyalar ile parkelerinize mum lekesi bulaşması durumunda mumun kurumasını bekleyip bir buz küpü yardımı ile sertleştirebilirsiniz. Aşındırmadan nazikçe ince bir materyal ile mümkün olduğunca mumu kaldırın.

Mum boya lekesi nasıl çıkar?

Fazla zamanınız yoksa parafini buz küpüyle dondurarak süreci hızlandırabilirsiniz. Kuruduktan sonra kaşık veya kör bıçakla katı maddeyi kazıyın. Bunun ardından bölgeye bol miktarda Persil deterjan dökerek iyice ıslatın. Böylece hem boya, hem mum yağı lekesinin çıkması kolaylaşır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *