Nivo Ile Kot Taşıma Nasıl Yapılır?(Soru)

Günümüz teknolojisinin imkanlarıyla bulunan bu yöntem daha hızlı kot taşıması yapmamızı sağlar. Nivonun terazi ayarları yapıldıktan sonra referans aldığımız seviye nivoya okutulur. Nivo bu seviyede sabitlenir ve lazer yardımıyla çok rahat bir şekilde diğer elemanlara kot taşıma işlemi yapılabilir.

Nivo hangi araçla birlikte kullanılır?

Nivo: İki nokta arasındaki kot farkını bulmaya, düz arazide yüzey nivelmanı yapılarak harita almaya yarayan topografik ölçe aletidir. Yükseklik farkı ölçmek için tasarlanmış cihazlardır. Ölçümler bir ölçü dürbünü ile yapılmaktadır. Nivo gerektiğinde Alüminyum Sehpa ve mira ile birlikte kullanılır.

Nivo Nedir Nasıl Kurulur?

Nivo: İki nokta arasındaki kot farkını bulmaya ve düz arazide yüzey nivelmanı yapılarak harita almaya yarayan topografik ölçme aletidir. Sehpa: Uzunluğu ayarlanabilen üç ayağa sahip, üzerine nivo aletinin yerleştirildiği ahşap veya alüminyumdan yapılmış alettir.

Nivo ölçü aleti nedir?

Nivo, arazi üzerinde iki nokta arasındaki kot farkını belirlemek için kullanılan bir topografik ölçü aletidir. Genel olarak inşaat şantiyelerinde ve toprak işlerinde kullanılan nivo, belirli bir alanda yüzey nivelmanı yapılarak harita oluşturmaya yarar.

1 kotu nasıl verilir?

Kaba inşaatlarda kullanılan + 1,00 kotundan farklı olarak döşeme betonları döküldükten sonra, inşaatın ince imalatların düzgün olması için + 1 kotu verilir. Bu artı bir kotu ince imalatlar için kullanılacak referans kottur. Bu kotun kaba imalatlar ile hiç bir alakası yoktur.

You might be interested:  Kot Ceket Nasıl?(EN iyi 5 ipucu)

Nivo nedir çeşitleri nelerdir?

Nivo çeşitleri Otomatik Nivo, Dijital nivo ve Lazer nivo olmak üzere üç çeşittir.

Nivonun parçaları nelerdir?

Mirayı ayrı tutarsak nivo; sehpa ve dürbün olmak üzere iki ayrı parçadan oluşur ve kullanılmadığı zaman sehpa katlanmış bir şekilde, nivo ise özel kutusunda ayrı ayrı muhafaza edilir.

Kaç çeşit NIVO vardır?

Nivo gerektiğinde alüminyum sehpa ve mira gibi yardımcı ekipmanlarla da kullanılmaktadır. Bu noktada üç çeşit başlıca nivo vardır. Bunlar otomatik, lazer ve dijital nivo dediğimiz çeşitlerdir.

Lazer nivo nedir?

Lazer Nivo: Rotasyon lazer nivolar elektronik terazilemeli olup, baş kısmı dönerek etrafına lazer ışığı yayarlar. Lazerli nivoların kullanımı son derece kolaydır. Yatay ve dikey biçimde çalışabilen elektronik düzeçlemeli, hassas, çok özellikli lazer terazi cihazlarıdır.

Nivo ile mesafe ölçümü nasıl yapılır?

Yatay mesafe (m) = (Üst kıl – Alt kıl).100 Yatay mesafe (m) = (1.800 – 1.200).100 = 0.6 x 100 = 60 m’dir. Hesaplanan bu yatay mesafe nivo ile mira arasındaki uzaklıktır.

Nivolar yapı itibariyle kaç grupta incelenir?

Nivoların Genel Yapısı Nivolar yapı itibari ile beş grupta incelenebilir.

Total Station ile ölçüm yapabilmek için gerekli olan bilgiler nelerdir?

Total station ile ölçüm yapmak için alet yüksekliği, reflektör yüksekliği, bakılan nokta değerleri girilmelidir. Menüden üzerinden uygun programı seçerek ölçüme başlayabilirsiniz. İşlem sonunda kayıt desteği sayesinde USB bellek kullanarak verileri bilgisayara aktarabilirsiniz.

+1 Kotu ne demek?

Binaların yoldan kotlandırılmasında genel olarak binaların cephe aldığı yolun tretuvar seviyesinden (bordür taşı üst seviyesinden) kot veriliyor. Apartmanda kot 1 daire; zemin katından aşağıdaki ilk daireye deniyor. Kot -2, kot -3 gibi daireler ise daha da aşağıda olan daireler olarak karşımıza çıkıyor.

You might be interested:  Gri Kot Pantolonun Üstüne Ne Gider?(Mükemmel cevap)

Kot neye göre belirlenir?

Kot alınan nokta parselin mahreç aldığı yol esas alınarak veya binanın köşe kotlarının ortalamasının alınması suretiyle, ilgili idarelerin imar yönetmelikleri ile veya imar yönetmeliklerinde hüküm bulunmaması halinde bu Yönetmelikteki esaslara göre belirlenir.

Yapı kotu ne demek?

1) Kot nedir? – Genel olarak binaların cephe aldığı yolun tretuvar seviyesinden (bordür taşı üst seviyesinden) kot verilir. Tretuvar seviyesi, (Ek ibare:RG-1/6/2013-28664) kırmızı kota göre belirlenen yol seviyesinin (0.18) m. üstü olarak kabul edilir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *