Nivo Ile Kot Nasıl Verilir?(EN iyi 5 ipucu)

Günümüz teknolojisinin imkanlarıyla bulunan bu yöntem daha hızlı kot taşıması yapmamızı sağlar. Nivonun terazi ayarları yapıldıktan sonra referans aldığımız seviye nivoya okutulur. Nivo bu seviyede sabitlenir ve lazer yardımıyla çok rahat bir şekilde diğer elemanlara kot taşıma işlemi yapılabilir.

Nivo ve Mira nasıl kullanılır?

Mira bir düzeç yardımı ile düşey olarak tutulur. Nivo sehpası açılarak sağlam bir şekilde zemine yerleştirilir.Bağlama vidası ile nivo sehpaya bağlanır. Düzeçleme vidalarından yararlanılarak küresel düzeçteki kabarcık merkeze getirilir. Küresel düzeç göz seviyesindeki düzeç aynasından takip edilebilir.

Nivo ayarı nasıl yapılır?

Nivo sağlam bir şekilde A3 üzerine yerleştirilip oturtulduktan sonra, gövde ayakları ile ayarı (üzerindeki su terazisini referans alarak) yapılır. Gövde tabanı yerdeğiştirmeksizin kafası ölçü taşı üzerinde 180° çevrildiğinde, su terazisi hava kabarcığının merkezden kaymamış olması gerekir.

Nivo hangi araçla birlikte hangi işlemler için kullanılır?

Nivo: İki nokta arasındaki kot farkını bulmaya ve düz arazide yüzey nivelmanı yapılarak harita almaya yarayan topografik ölçme aletidir.

Nivo ölçüm aleti nedir?

Nivo, arazi üzerinde iki nokta arasındaki kot farkını belirlemek için kullanılan bir topografik ölçü aletidir. Genel olarak inşaat şantiyelerinde ve toprak işlerinde kullanılan nivo, belirli bir alanda yüzey nivelmanı yapılarak harita oluşturmaya yarar.

You might be interested:  Kışın Kot Etek Nasıl Giyilir?

Mira okuması nedir?

Nivoyla Mira Okuma – Kot Farklarını Bulma Anlaşılacağı üzere küçük sayının okunduğu mira daha yüksektedir. Örneğin A noktasındaki miradan okuduğumuz sayı 123 cm ise ve A ile B noktası arasındak kot farkı 24 cm ise B noktasından okuyacağımız kot 99 cm’dir.

Kaç çeşit NIVO vardır?

Nivo gerektiğinde alüminyum sehpa ve mira gibi yardımcı ekipmanlarla da kullanılmaktadır. Bu noktada üç çeşit başlıca nivo vardır. Bunlar otomatik, lazer ve dijital nivo dediğimiz çeşitlerdir.

Total Station ile ölçüm yapabilmek için gerekli olan bilgiler nelerdir?

Total station ile ölçüm yapmak için alet yüksekliği, reflektör yüksekliği, bakılan nokta değerleri girilmelidir. Menüden üzerinden uygun programı seçerek ölçüme başlayabilirsiniz. İşlem sonunda kayıt desteği sayesinde USB bellek kullanarak verileri bilgisayara aktarabilirsiniz.

Lazer nivo nedir?

Lazer Nivo: Rotasyon lazer nivolar elektronik terazilemeli olup, baş kısmı dönerek etrafına lazer ışığı yayarlar. Lazerli nivoların kullanımı son derece kolaydır. Yatay ve dikey biçimde çalışabilen elektronik düzeçlemeli, hassas, çok özellikli lazer terazi cihazlarıdır.

Sayısal nivo nedir?

Günümüzde yaygın olarak kullanılan nivo, iki bölge arasında ortaya çıkan kot farkını bulmaya ve düz arazide iki bölge arasındaki yükseklik farkı üzerinden harita çıkarmayı amaçlayan topoğrafik ölçüm aletidir. Ölçümler bir ölçü dürbünü ile yapılmaktadır. Nivo, sehpa ve mira ile kullanılır.

Nivo nedir çeşitleri nelerdir?

Nivo çeşitleri Otomatik Nivo, Dijital nivo ve Lazer nivo olmak üzere üç çeşittir.

Nivolar yapı itibariyle kaç grupta incelenir?

Nivoların Genel Yapısı Nivolar yapı itibari ile beş grupta incelenebilir.

Nivelman hesabı nedir?

Nivelman, noktalar arasındaki yükseklik farkını belirlemek amacıyla doğrudan ya da dolaylı olarak düşey mesafeleri ölçme işlemleridir.

Nivelman nasıl kullanılır?

1- Tesviye vidaları kullanılarak, küresel düzeç kabarcığı ortalanır. 2- Dürbünün üzerindeki nişan alma tertibatı ile miraya kaba yöneltme yapılır. 3- Dürbün göze uydurulur. 4- Yatay hareket bağlama vidası sıkılır ve az hareket vidası ile düşey gözleme çizgisi miranın bir kenarına çakıştırılır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *