Gömlek Hangi Kumaştan Yapılır?(EN iyi 5 ipucu)

Gömlek kumaşı nasıl olmalı?

Gömlek alırken yüzde yüz pamuklu kumaşları tercih etmekte fayda var. Pamuk, doğal bir elyaf olduğu için cildin nefes almasını sağlıyor. Eğer gömleğin kumaşı sadece pamuklu değil, karışık ise, sentetik oranının üçte biri geçmemesine özen göstermelisiniz.

Gömlek kumaşları nelerdir?

Gömleklik Kumaş

 • Likralı Poplin.
 • Dacron Kumaşlar.
 • Treycoton Kumaşlar.
 • Zefir Pötikare Kumaş

Gömlek kumaşı nedir?

Gömleklik kumaş, bezayağı örgüde dokunan çözgüsü iyi haşıllanmış ham beze verilen addır. Bu kumaşın standart teknik özellikleri şöyledir: En 90 cm., çözgü 32 Ne, cm’de 30 sıklıkta, atkı 40 Ne, cm’de 30 sıklıkta. Daha kaliteli bezayağı gömleklikler 36 Ne çözgü ve atkıdan cm’de 30 çözgü, 38 atkı sıklıklarında dokunur.

Keten Kumastan ne dikilir?

İlk çağlardan bu yana tercih edilen keten nerelerde kullanılıyor peki? Ya da nerelerde kullanılmıyor ki! Ceket, pantolon, etek, gömlek, elbise, tayyör, tunik ya da pardösüler Farklı dokuması, minimalist baskıları, çeşitli desenleri ile her kalıba uyum sağlıyor bu seçkin kumaş.

Hangi gömlek kumaşı Kırışmaz?

Kırışmayan, Ütü İstemeyen Kumaş Türleri

 • 1-) Naylon. Naylon kumaşlar ütü gerektirmeyen kumaşlardan biridir.
 • 2-) Likra. Likra ya da bizim sıklıkla duyduğumuz şekliyle likralı veya elastan kumaşlar da ütü gerektirmez.
 • 3-) Polyester.
 • 4-) Yünlüler.
 • 5-) Kaşmir.
 • 6-) Non-Iron Kumaşlar.
You might be interested:  Gömlek Kolası Nasıl Yapılır?

Gömlek kalitesi nasıl anlaşılır?

İşte bir ürünün kaliteli olup olmadığını anlamanın 10 basit yolu.

 1. Kumaşı elinizle sıkıştırın.
 2. 2. Boşlukları görmek için dikişleri çekin.
 3. 3. Açık fermuarlardan kaçının.
 4. Kenarların yeterince geniş olduğundan emin olun.
 5. Kumaşı elinizle genişletin.
 6. Fermuarın uzunluğu ile eşleştiğinden emin olun.
 7. 7. Etiketlere dikkat edin.

Oxford kumaş yazlık mı?

Pamuktan yapılmış oxford kumaşlar daha sağlıklıdır ve fiyatları diğerlerine göre daha yüksektir. Dört mevsim tercih edilebilen bir üründür.

Gömlek için kaç metre kumaş gider?

Ortalama bir gömlek için 1.50 metre kumaş kullanılır. Ferace kumaşı renk ve modelleri. Ortalama bir ferace için 3 metre kumaş kullanılır.

Oxford gömlek erkek nedir?

Dayanıklı bir kumaşa sahip olan oxford kumaş gömlek, pamuklu ve kırışmaya karşı dayanıklı gömlek modelleri arasında yer alır. Yaza ve kışa uygun olacak şekilde kalın ve ince kumaşlı çeşitleri bulunur. Makinede kolaylıklı yıkanabilir ve yine pamuklu olduğunda kolay ütülenir.

Oxford kumaş gömlek nedir?

Oxford kumaş, 2/1 ribs örgüde ince çözgü ve yumuşak bükümlü kalın atkı ile dokunan pamuklu kumaş türüdür. % 100 pamuklu kumaş olarak panama örgü görünümünde oluşu ve kolay kırışmama özelliği dolayısıyla gömleklik olarak kullanılmaktadır. Çözgüde boyalı iplik kullanılarak renkli çizgili olarak da dokunurlar.

Pamuk gömlek mi keten gömlek mi?

Özellikle yaz aylarında sıkça tercih edilen keten kumaşlı gömleklerin hava geçirgenliği yüksektir ve serin tutar. Pamuklu kumaşlara göre dayanıklılığı çok daha yüksektir. Nem çekme özelliği fazla olduğu için yaz aylarında daha sık tercih edilir. Bu sayede terleme yapmaz ve cildin oksijen ile temas edebilmesini sağlar.

Yazın hangi kumaş giyilir?

Yazın Çok Terlememek İçin Tercih Edebileceğiniz 7 Kumaş Türü

 1. Şile Bezi. Terletmeyen kumaşlar denince akla gelen ilk seçeneklerden biri şile bezidir.
 2. Keten. Sportif, şık, ferah!
 3. Krep.
 4. İpek.
 5. Pamuklular.
 6. Poplin.
 7. Tülbent Kumaşlar.
You might be interested:  Beyaz Gömlek Yakasındaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?(EN iyi 5 ipucu)

Penye kumaştan neler yapılır?

Penye kumaştan neler dikilir; penye kumaşa ince örme ve dokuma kumaşlarından üretilen ürünlerde rastlanılmaktadır. Açacak olursak; tesettür giyimlerinde, elbise, bluz, gömlek, tişört, maske ev tekstillerinde sıkça kullanılmaktadır.

Kimono hangi kumaştan dikilir?

Kimonolar çeşitli özel dokunmuş el yapımı kumaşlardan yapılır. Geleneksel olarak, bunlar keten, ipek ve kenevirdir. Günümüzde suni ipek, pamuk ve polyester gibi malzemeler sıklıkla kullanılmaktadır.

Pijama için hangi kumaş?

Kış aylarında giyilecek pijamaların polar, kadife ya da pamuklu kumaşlar olmasına dikkat edin. Polyesterden üretilen polar kumaşlar, sıcak tutmanın yanı sıra hava transferine izin vererek terlemeyi de engeller. Kışın pijamalarda tercih edilmesi önerilen bir diğer kumaş türü ise kadifedir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *