Balenli Gömlek Ne Demek?(Mükemmel cevap)

Klasik yaka gömleklerde sıkça çıkma balen kullanılmaktadır. Balen gömlek yakasının daha sert ve dik durmasını sağlar. Balen takılı olduğunda gömleğinizi krvatlarınızda daha rahat kullanabilirsiniz. Baleni çıkardığınızda ise gömleğinizi kravat kullanmadan daha günlük kombinlerinizde de kullanabilirsiniz.

Italyan yaka ne demek?

İtalyan yaka için, tamamen modernize edilmiş, elegan bir görüntünün anahtarı diyebiliriz. Uçları sivri bir klasik gömleğin iki yaka açıklığının daha geniş olması durumudur İtalyan yaka. En çok kullanılan 2. gömlek türüdür.

Oxford yaka gömlek nedir?

Yüzde yüz pamuktan yapılan Oxford kumaşı, diğer gömleklik kumaşlardan daha kalın olmak ile birlikte çok daha yumuşaktır. Oxford gömleği giyimi kolay olup, farklı materyallerden yapılan kıyafetler ile çok kolay bir şekilde eşleştirilebilir.

Gömlek çeşitleri nelerdir?

Hepsini inceleyip öğrendikten sonra bilinçli bir şekilde gömlek yaka seçiminizi yapabilirsiniz.

 • DÜZ GÖMLEK YAKASI. Bu yaka alternatifini görmemiş olma ihtimaliniz yok…
 • YUVARLAK GÖMLEK YAKASI.
 • HAKİM YAKA.
 • DÜĞMELİ YAKA.
 • İĞNELİ YAKA.
 • ATA YAKA.

Britli yaka ne demek?

– Brit yakalar, iş görüşmeleri için idealdir. Ortada bulunan düğme, iki yakayı birbirine bağlar ve karavatı destekler. – Uzun, yüksek yakalı gömlekleri birkaç düğmesini açıp kravatsız da kullanabilirsiniz. – Küçülen yakalarla birlikte dar kravatlar ön plana çıkıyor.

Klasik yaka ne demek?

1. Klasik erkek gömlekler; Klasik görünmeyi amaçladığımız kombinlerimizde kullandığımızgömleklerdir. Bu gömleklerle genellikle kravat kullanacağımız için klasik yaka ( küçük yaka, sivri yaka ) çeşitlerinden, yarım italyan ve tam italyan yaka gibi yaka çeşitlerini daha fazla tercih edebiliriz.

You might be interested:  Gömlek Yaka Lekesi Nasıl Çıkar?(Çözünme)

Ata yaka ne demek?

atatürk tarzı gömlek yakası.

Oxford kalıp ne demek?

Bu kumaşın gramajını belirtir. Haliyle gramajı ağır olan ürünün daha kalın olduğu varsayılır. Yani kalın bir kumaş istiyorsanız 600D oxford kumaş tercih edebilirsiniz.

Oxford gömlek erkek nedir?

Dayanıklı bir kumaşa sahip olan oxford kumaş gömlek, pamuklu ve kırışmaya karşı dayanıklı gömlek modelleri arasında yer alır. Yaza ve kışa uygun olacak şekilde kalın ve ince kumaşlı çeşitleri bulunur. Makinede kolaylıklı yıkanabilir ve yine pamuklu olduğunda kolay ütülenir.

Oxford kumaş gömlek nedir?

Oxford kumaş, 2/1 ribs örgüde ince çözgü ve yumuşak bükümlü kalın atkı ile dokunan pamuklu kumaş türüdür. % 100 pamuklu kumaş olarak panama örgü görünümünde oluşu ve kolay kırışmama özelliği dolayısıyla gömleklik olarak kullanılmaktadır. Çözgüde boyalı iplik kullanılarak renkli çizgili olarak da dokunurlar.

Gömlek kumaşları nelerdir?

Gömleklik Kumaş

 • Likralı Poplin.
 • Dacron Kumaşlar.
 • Treycoton Kumaşlar.
 • Zefir Pötikare Kumaş

Gömlek arkasındaki düğme ne işe yarar?

yaka ucundaki ilikle birleştirmek suretiyle yakayı gömleğe iliştirmeye ve böylelikle yakayı daha dik ve estetik tutmaya yarayan şirin aparat. gömlekte bundan varsa yakalarda da ilik mutlaka vardır. ilik yakanın içine gizli eklenmiş de olabilir. aranıp bulunabilir. hayatta her şey mümkündür.

Erkek gömleği nasıl olmalı?

Dar veya bol içinde rahat hissetmediğiniz bir gömleği giymeyin. Gömlek ince bir zevkin göstergesidir ve en önemli özelliği bedene uygun olması gerektiğidir. Ayrıca seçilen gömlek kumaşı, rengi ve kesimi ile diğer kıyafetleri tamamlamalıdır. Gömlek yakası yüz şeklinize ve boyun özelliklerinize uygun olmalıdır.

Cutaway yaka nedir?

İtalyan yakaların orjinal adı cutaway yakadır ve extreme cutaway olarak bir çeşidi daha vardır. Adından da anlaşılacağı gibi daha kesiktir. Bir görsel ile örnekliyorum. Yuvarlak yaka (ülkemizde bebe yaka olarak da bilinmektedir) bir diğer favori yakamdır.

You might be interested:  Turuncu Gömlek Nasıl Kombinlenir?(Çözüm bulundu)

Gömlek kalitesi nasıl anlaşılır?

10 Açıklamalı Madde İle Kaliteli Ürün Nasıl Anlaşılır?

 1. Kumaşı elinizle sıkıştırın.
 2. 2. Boşlukları görmek için dikişleri çekin.
 3. 3. Açık fermuarlardan kaçının.
 4. Kenarların yeterince geniş olduğundan emin olun.
 5. Kumaşı elinizle genişletin.
 6. Fermuarın uzunluğu ile eşleştiğinden emin olun.
 7. 7. Etiketlere dikkat edin.

Klasik gömlek ne demek?

Yakası kravatla kullanmaya müsait (tercihan balenli), kumaşı genellikle pamuklu, renkleri düz veya beyaz üzerine çizgili, kareli veya kendinden desenli kumaşlardan üretilenlere klasik gömlek adı veriliyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *